من و سوئیس

مینویسم خاطراتم/ تا بماند یادگارم/ آنچه را دارم ازین پس/ حاصلِ کار است همی بس

عید پاک
ساعت ٤:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: اطلاعات

در حال حاضر ما در تعطیلات عید پاک هستیم. شاید برایتان جالب باشد کمی درمورد عید پاک مسیحیان بدانید.

عید پاک مهمترین عید مسیحیان به شمار میرود. زیرا یادآور ِ رستاخیزی حضرت عیسی مسیح است که بعد از به صلیب کشیده شدن دوباره زنده میشود و به آسمان صعود میکند. این عید دو روز ِ مهم دارد، یکشنبه و دوشنبه ی پاک. همان طور که در ویکیپدیا هم گفته شده، زمان این عید برخلاف اعیاد دیگر مسیحیان ثابت نیست و هر سال میان 21 مارس تا 25 آوریل تغییر میکند.  ین تاریخ هر سال با کمی تفاوت مصادف میشود با روزهای اول بهاری و گاهی روزهای اول سال نو در ایران. مثل امسال که این تعطیلات افتاد بین 9 تا 17 فرودین ماه. به همین جهت است که اکثر سال ها ما ایرانی های خارج از کشور میتوانیم با خیال راحت سال نو را جشن بگیریم و به قولی به یاد ایران در تعطیلات ِ نوروزی باشیم.

به گفته ی ویکیپدیا:

طبق انجیل "عهد جدید"، عیسی مسیح دو روز پیش از "روز فصح" به صلیب کشیده شد، و روز سوم، در یکشنبه‌ای که ماه به حالت قرص تمام بود، از قبر برخاست، ۴۰ روز در زمین زندگی کرد و بعد به آسمان رفت.

بدین ترتیب اولین یکشنبه بعد از بر آمدن ماه کامل (بدر) پس از رسیدن خورشید به برج حمل را روز قیام دانستند، که می‌تواند میان سوم فروردین تا آخر فروردین (۲۲ مارس تا ۲۵ آوریل) قرار گیرد.

عید پاک در زبان انگلیسی به نام «Easter» خوانده می‌شود.

یکی از سنت های عید پاک تخم مرغ های رنگی است که ما را به یاد تخم مرغ های رنگی خودمان سر سفره ی هفت سین میاندازد. یعنی در همان روزهای نزدیک به نوروز که ما در تب و تاب خانه تکانی و تهیه هفت سین هستیم، مغازه های اینجا پُر میشود از تخم مرغ های رنگی در شکل ها و مدل های مختلف. سبزه هم میفروشند.

تخم مرغ های رنگی بیشتر برای بچه ها جذابیت دارد. در واقع این تخم مرغ ها توسط والدین خریداری میشوند و روز یکشنبه در باغ یا فضای سبزی پنهانشان میکنند. بعد روز دوشنبه به بچه ها سبد های کوچکی میدهند و میگویند خرگوشی آنها را پنهان کرده و باید بگردند پیدایشان کنند. اصل بر این است تخم مرغ ها واقعی و به صورت آبپز شده باشند، اما در زمان حال تخم مرغ های پلاستیکی یا شکلاتی هم به میان آمده.

و اما مفهوم تخم مرغ و رابطه ی آن با عید پاک چیست؟

تخم مرغ برای آغاز بهار هدیه داده میشود و نشانگر ِ زایش دوباره زمین است.

برای مسیحیان، تخم مرغ سَمبُل ِ دوباره زنده شدن مسیح و خروجش از قبر است. مثل جوجه ای که زندگی میگیرد و از تخم بیرون میاید.