من و سوئیس

مینویسم خاطراتم/ تا بماند یادگارم/ آنچه را دارم ازین پس/ حاصلِ کار است همی بس

خواهر نوشت
ساعت ۱٢:٥٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩۳   کلمات کلیدی: گوناگون ،لوزان ،عکس

این رو خواهرم نوشت.

امروز با همسرش در مرکز شهر با این صحنه مواجه شدند. 

امشب تو مرکز شهر لوزان برنامه ای ترتیب داده بودند برای امام حسین. بروشورهایی پخش میکردند که شخصیت امام حسین رو معرفی میکرد. از همه رهگزران دعوت میشد که شمعی به نام صلح روشن کنند. باورمون نمیشد که اینقدر جمعیت جمع بشه. برنامه روبه روی کلیسا بود. روی پله های ورودی کلیسا پر از شمعهای روشن شده بود. زن و مرد، کوچیک و بزرگ، از کشورهای مختلف با رنگ و قیافه های مختلف اومده بودند و لحظه ای می ایستادند، گپی میزدند و از شیرینی ها و نوشیدنی هایی که خانواده ها آماده کرده بودند میخوردند، شمعی روشن میکردند و در مورد امام سوم شیعیان چیزی یاد میگرفتند. جالب بود. ما هم رفتیم و دو شمع روشن کردیم.

جالبتر و زیباتر این بود که این جمع مسلمان در جلو یک کلیسا در حالی پیام صلح را میرساندند که چند قدم آنطرفتر گروه طرفداران دولت و ملت اسراییل در حال فعالیت خود بودند. اینکه هر کس با هر عقیده و تفکر آزادی بیان داشته باشد و به دور از جنجال و مزاحمت یکدیگر همه در کنار هم فعالیت کنند بسیار زیبا و قابل تقدیر هست.

 

* واقعا برای من هم جالب بود این حرکت. آخه سنی ها هم زیاد با امامان کاری ندارند. اینجا هم تعداد سنی ها بیشتر از شیعه هاست.. خلاصه از یک منظر دیگر بوده و "دعوت به صلح" کار بی نظیریست!