من و سوئیس

مینویسم خاطراتم/ تا بماند یادگارم/ آنچه را دارم ازین پس/ حاصلِ کار است همی بس

اطلاعات کلی در مورد سوئیس
ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ فروردین ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: اطلاعات ،سوئیس

نوشته شده در تاریخ 1388.07.23

در این پست قراره اطلاعات کلی در مورد کشور سوییس و مردم و فرهنگش براتون بگم. به این صورت وقتی در پست های آتی از ماجراهای اتفاق افتاده در این 4 سال مینویسم، شرایط زندگی و تحصیلم رو بهتر درک خواهید کرد :

سوئیس، با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس، کشوری است در اروپای غربی که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است.


تاسیس کشور سوئیس در تاریخ 1 اوت 1291 ذکر می‌شود و این روز در سوئیس تعطیل ملی می‌باشد.

این کشور ٨٫۵ میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع دارد. 

پایتخت سوئیس شهر برن است و قطب‌های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ هستند.

سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. واحد پولی این کشور "فرانک" هست. هر 1 فرانک مطابق 950 تومان ایران میباشد، این مقدار به صورت متداوم کم و زیاد میشود.


خرج و مخارج زندگی اینجا بالاست ولی به همین نسبت حقوق افراد هم بالاست. اختلاف طبقاتی وجود دارد اما مثل کشور های دیگه پر رنگ نیست. همه تقریبا در رفاه زندگی میکنند.

سوئیس کشوری چندزبانی است و در آن چهار زبان آلمانی 50% مردم ، فرنسوی 30% مردم، ایتالیایی و رومنش 20%، به رسمیت شناخته می‌شوند. زبان شهر لوزان فرانسوی است.

سوییس کشوری هست که به سختی مهاجر می پذیرد ولی تقریبا 50% جمعیت کشور رو خارجی ها تشکیل میدهند، به ترتیب اولویت :آفریقایی ها، لیبانی ها، پرتقالی ها، ایتالیی ها، برزیلی ها، اسپانیی ها، چینی و ژاپنی ها، هندی ها، عرب ها و کمی هم ایرانی ها!

به قول یه بنده خدایی :" با قدم زدن در خیابان های این کشور بی طرف، گویی یک همایش بین المللی را تجربه میکنیم، زیرا از هر نژادی و کشوری آدمی در آن هست."

خارجی ها برای این کشور پول بسیاری به همراه می آورند، به خصوص عرب ها.. و می توانم بگویم که از خارجی ها در موارد خدماتی و سرویس دهی بسیار استفاده میکنند. برای مثال شما هیچ سوییسی را در حال کارگری یا سرویس دهی نمی بینید و در این موارد اکثرا به پرتغالی ها، ایتالیایی ها یا آفریقایی ها برخورد می کنید.

سوییس یکی از کشورهای لاییک در جهان است. هر کس میتواند آزادانه دین و اعتقادات خود را بیان و به انها عمل کند. مسحیان، مسلمانان، یهودیان، بوداییان، بی دینان و بقیه ی اقشار دینی و اعتقادی میتوانند در امنیت کامل به اعمال خود بپردازند.

این یک عکس از مسجد مسلمانان در ژنو هست

برای مثال به پوشش اسلامی بانوان سخت گیری نمی کنند، و برای تحصیل هم مشکلی نخواهند داشت. اما برای کار کردن در اینجا، نداشتن حجاب الزامی است.

همه ی افراد در این کشور از احترام بالایی برخوردار هستند... افراد کمتر به ظاهر یکدیگر توجه میکنند و در امور یکدیگر کمتر تجسس به عمل می آورند... برای آشنایی، بیشتر به اخلاق و طرز برخورد و طرز فکر کردن فرد مقابل نگاه میکنند.

سوییس از امنیت بسیار بسیار بالایی برخوردار است و خلاف در آن بسیار کم دیده میشود. قانون بسیار سخت گیر است و کسی جرات خطا کردن ندارد مگر اینکه از ثروت زیادی برخوردار باشد. با این حال، مفهوم "اعتماد به یکدیگر" بین همه جا افتاده است... اعتماد افراد به همدیگر، اعتماد دولت به مردم و برعکس.

برای مثال نظارت خرید بلیط برای رفت و آمد با اتوبوس توسط هیچ کس انجام نمی شود بلکه هر کس به طور خودکار در تهیه ی آن کوشاست. ولی پلیس ها گه گداری به طور اتفاقی به یک سری اتوبوس ها سر زده و درخواست دیدن بلیط ها را میکنند و در این موقع، اگر کسی بلیط تهیه نکرده باشد، به پرداخت 80 تا 100 فرانک جریمه میشود.

این یک عکس از دستگاه ها برای تهیه ی بلیط اتوبوس یا مترو هست

سوییس کشور بسیار با نظم و دقیقی است، به خصوص در موارد حمل و نقل...  در باز و بسته شدن ادارات یا فروشگاه ها... در ارسال یا دریافت نامه ها و امورات اداری... و الاآخر!

مردم سوییس اکثرا مردمی با برخوردی سرد هستند و به قول معروف بیشتر سرشون به کار خودشون مشغول است. دیدار ها و آشنایی های کوتاه مدت را زود فراموش میکنند و زیاد اهل تلافی کردن در محبت نیستند. برای مثال اگر شما با کسی در جشنی آشنا شده باشید و دقایق شاد و خوشی را با او گذرانده باشید، میتوانید فردای همان روز از کنار همان شخص بدون هیچ نگاهی عبور کنید... این امر برای او تعجب آور نیست اما برای ما ایرانی ها این رفتاری بسیار نا مادبانه به حساب می آید.... یا اینکه اگر در منزل یکی از دوستان خود دعوت باشید، اگر شما چیزی برای خوردن درخواست نکنید، چیزی به عنوان پذیرایی دریافت نخواهید کرد حتی اگر فرد مقابل در منزل شما از پذیرایی خوبی برخوردار شده باشد! (البته موارد استثنا هم  وجود دارد)

 

و یک مورد جالب اینکه اکثرا در خیابان اگر نگاه ها به هم برخورد کند لبخند میزنند.. به خصوص افراد مسن!

بعد نوشت :

این سایت هم تقریبا مثل مطالبی است که من گفتم، اما گاهی کاملتر:

http://mohajeran.info/about-swiss.htm

 به این سایت هم نگاهی بیندازید :

 http://www.ataland.com/Pages/Country/CountryInfo.aspx?id=80

این سایت مطالب بسیار جالبی در مورد سوئیس نوشته:

http://anthropology.ir/node/6982 

 این سایت از سوئیس به عنوان سرزمین تنوع و تکثیر نام برده:

http://www.jahangardan.com/index/article/id/12

 این سایت خاطرات زوجی است که به سوئیس سفر کرده اند، بسیار خواندنیست:

http://malish.blogfa.com/post-34.aspx

 http://malish.blogfa.com/post-35.aspx

 http://malish.blogfa.com/post-36.aspx

http://malish.blogfa.com/post-38.aspx

http://malish.blogfa.com/post-39.aspx

http://malish.blogfa.com/post-40.aspx