من و سوئیس

مینویسم خاطراتم/ تا بماند یادگارم/ آنچه را دارم ازین پس/ حاصلِ کار است همی بس

نظام آموزشی در سوئیس 2
ساعت ٦:٢٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۸ فروردین ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: تحصیل

نوشته شده در تاریخ : 1.10.1388

برگرفته شده از این سایت : http://mohajeran.info/study-swiss.htm

اصولا تحصیل در سوئیس از جذابیت بسیار خاصی برای دانشجویان خارجی برخوردار هست . این کشور  دارای 10 دانشگاه  و 2 دانشگاه پلی تکنیک دولتی میباشد که هزینه های آنان توسط دولت فدرال مرکزی پرداخت میگردد  .این دانشگاه ها  دامنه وسیعی  از فرصت های تحصیلی و یا تحقیقاتی در سطوح مختلف   را به دانشجویان داخلی و خارجی ارایه مینماید.

پلی تکنیکهای زوریخ و لوزان از پیشگامان جهان در تحصیل علم و مهندسی و پژوهش می باشند که در رنکینگهای جهانی معمولا یک ویا نهایتا دو رقمی هستند . دانشگاه های این کشور نه تنها دوره های جامعی در رشته های گوناگون ارایه مینمایند بلکه  بلکه پژوهش های  مدرن را نیز  در عرصه های متفاوت هدایت می نمایند.

دانشمندان در سوئیس پژوهش هایی را در بالاترین کیفیت جهانی بوجود می آورند، یعنی با بالاترین میزان تقدیر رسمی از هر نشریه. بنابراین درجات اساتید صرفا  تحقیق محور و بر اساس میزان تحقیقات آنان میباشد و به همین علت دریافت مدرک  دکتری از یک دانشگاه سوئیسی نقطه آغازین خوبی برای بدست اوردن یک  شغل در سطح جهانی میباشد.

 


به موازات این دوازده دانشگاه مراکز دیگری نیز برنامه های عالی تحصیلات کاربردی را نیز ارایه مینمایند  که عبارتند از دانشگاه های علمی کاربردی  با کمپس های گوناگون در شهرهای مختلف و یا دانشگاه های  تربیت معلم و همچنین چندین  مراکز آموزش هتلداری وتوریسم.

سوئیس مقر چندین مؤسسه خاص برجسته در حوزه های امور بین المللی می باشد که گزینه های گسترده ای از فرصت های تحصیلی و مطالعاتی را  به دانشجویان بین المللی ارایه مینمایند.

به طور کلی تحصیل در سوئیس به دلایل ذیل برای دانشجویان خارجی حائز اهمیت میباشد. 

  • تحصیل با کیفیت بالا    
  • محیط پژوهش در سطح برجسته جهانی
  • شهریه های پایین 
  • طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی
  • دارای بسیاری از برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی
  • بورسیه کامل تمام دانشجویان دکتری
  • تعداد کم دانشجویان در کلاس و گروههای آموزشی
  • سختگیری  و انضباط اساتید درکلاسهای درس 

با توجه به تمام مزایایی که بر شمره شدند تحصیل در این کشور علاوه بر کسب علم  و دانش ، تجربه گرانبهایی از کار و زندگی دریک کشور مدرن را نیز  به دانشجویان خارجی ارایه مینماید.

اکنون در این کشور پس از اصلاحاتی که  به موجب موافقتنامه بولونیا صورت پذیرفت  دوره کارشناسی مرکب از 6 ترم تحصیلی و 180 واحد درسی میباشد که در طول  3سال به دانشجویان ارایه میگردد .

همچنین دوره کارشناسی ارشد مرکب از 60 الی 120 واحد درسی میباشد که در طول 1 الی 2 سال به دانشجویان ارایه میگردد .

دوره دکتری معمولا 3 سال به طول می انجامد و به جز مواردی تماما به صورت Research  انجام میپذیرد .سال تحصیلی مرکب از 2 ترم تحصیلی میباشد که   در سال  2010 تقریابا  مطابق جدول ذیل آغاز و پایان می یابد :

ترم پاییز : آغاز 20 سپتامبر ، پایان 23 دسامبر    -   امتحانات : 17 الی 29 ژانویه

ترم بهار : آغاز 21 فوریه ، پایان 3 جون – امتحانات 20 جون الی 19 جولای

امتحانات جبرانی : 5 الی 17 سپتامبر

متاسفانه در این کشور برای دانشجویان خارجی امکان تحصیل در رشته های داروسازی،  پزشکی  و دندانپزشکی وجود ندارد.

در حال حاضر  طیف وسیعی از دوره ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در   این کشور به دانشجویان خارجی ارایه میگردد که تعداد آنها از عدد 138 متجاوز است.  از آنجاییکه مخاطب دوره هایی که در این کشور به زبان انگلیسی برگزار میگردد اغلب دانشجویان بین المللی هستند،  بعضا دانشگاه ها  ممکن هست شهریه بالاتری از متقاضیان  طلب نمایند ولیکن  در مقابل شرایط پذیرش را تسهیل نمایند. دوره دکتری نیز تماما به زبان انگلیسی برگزار میگردد .