من و سوئیس

مینویسم خاطراتم/ تا بماند یادگارم/ آنچه را دارم ازین پس/ حاصلِ کار است همی بس

دانشگا‌ه EPFL
ساعت ٧:۱٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۸ فروردین ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: تحصیل

نوشته شده در تاریخ : 28.09.1389

در سوئیس تقریبا ۱۰-۱۱ تا دانشگاه وجود داره... دانشگاه های معروفش در لوزان، ژنو و زوریخ هستن. من اطلاع زیادی در مورد دانشگاه های بقیهٔ شهر‌ها ندارم ولی‌ اینجا یه سری اطلاعات از این ۲ تا دانشگاه معروف لوزان میزارم: UNIL و EPFL

EPFL :

به گفته ویکیپدیا:

موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان (EPFL = école polytechnique fédérale de Lausanne) یکی از دو دانشگاه پلی تکنیک فدرال سوییس است و در شهر لوزان واقع شده است. این دانشگاه بر پایه رده بندی آکادمیک دانشگاههای جهان (ARWU) در زمینه مهندسی در رتبه اول در اروپا و پانزدهم در جهان قرار دارد و به خاطر پیشرفت‌های علمی اش به MIT اروپا معروف شده است.


سایت دانشگاه:

http://epfl.ch/home-list-en.html

 

رشته‌هایی‌ که در این دانشگاه تدریس می‌شود عبارت اند از : ریاضیات، فیزیک، شیمی‌، کامپیوتر، انفورماتیک، و  معماری، عمران، مهندسی‌ شهری، مهندسی‌ محیط زیست، سیستم ارتباطات و یک سری رشته‌های دیگر معادل فارسیش را نمیدانم.

ورود به این دانشگاه برای افرادی که دارای یک مدرک دیپلم فدرال سوئیس باشند آزاد است. برای افراد خارجی‌ که مدرک دیپلم اینجا را  ندراند و قصد دارند از بچلر شروع کنند، یک سال ِ آمادگی دارند به نام "سی‌ ا‌م ا‌س". در صورت قبولی می‌توانند شروع به تحصیل در رشته ی مورد علاقه در این دانشگاه کنند. این امتحان درسهای زیادی در بر دارد که مهمترینش ریاضیات هست.. باقی درس ها فیزیک، انفورماتیک، زیست، شیمی، و...

EPFL بالای 300 نفر دانشجوی ایرانی‌ دارد که اکثرا در مقطع مستر و دکترا مشغول به تحصیل هستند. هر ساله این تعداد افزایش میابد. فکر می‌کنم کسانی‌ که تازه وارد هستند، نباید خیلی‌ احساس غریبی و نگرانی داشته باشند به برکت هموطنان عزیز.