من و سوئیس

مینویسم خاطراتم/ تا بماند یادگارم/ آنچه را دارم ازین پس/ حاصلِ کار است همی بس

سئوالات شما درمورد سوئیس 3
ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: اطلاعات ،سوئیس ،تحصیل

نوشته شده در تاریخ: 21.04.1391

10) هزینه ی تحصیل در دانشگاه EPFL

http://sae.epfl.ch/study-costs

11) بورسیه از دانشگاه 

در کل باید بگویم در سوئیس روی چیزی که نباید حساب کرد، دریافت بورس هست، مگر اینکه انیشتین باشید. خود دانشجویان سوئیسی برای دریافت بورس مقرراتی دارند که به آنها نمیپردازیم.. اما تا آنجایی که من اطلاع دارم برای دانشجویان خارجی در مقطع بچلور (لیسانس) و مستر (فوق لیسانس) امکان درخواست بورس بعد از دو ترم که با موفقیت پشت سر گذاشته شده است، وجود دارد که برای آن هم باز کلی دردسر و ناز و ادا دارند.

در دانشگاه EPFL، تائسیساتی هست با تیترهای مختلف که دانشجویان را با شرایط مختلف و در مقطع و رشته های متفاوت حمایت مالی میکند. برای اطلاعات بیشتر، حتما این صفحه را بخوانید: http://sae.epfl.ch/private-foundations

در این دانشگاه بورس برای دانشجویان دکترا امکان پذیرتر میباشد. 

Excellence Fellowship هم وجود دارد : http://master.epfl.ch/page-24550-en.html

 12) بیمه دانشجویی:

بیمه دانشجوییی وجود دارد که هم یک شخص را پوشش میدهد و هم اگر دانشجویی با همسرش باشد، او را هم پوشش میدهد.

برای انواع بیمه هایی که دانشگاه  ای پی اف ال ارائه میدهد، به این سایت مراجعه کنید: http://sae.epfl.ch/insurance

 


13) پیدا کردن و اجاره ی خانه:

اگر در لوزان باشید، پیدا کردن خانه کمی مشکل است. به خصوص اگر دیر اقدام کنید، گاهی باید ماه ها انتظار بکشید برای یک اتاق یا سویت دانشگاهی. اما سایت های مختلفی وجود دارند که میشود ثبت نام کرد و منتظر نتیجه ماند.. اجاره ی خانه ها از 500 فرانک هست تا قیمت های بیشتر. اینجا معمولا پول برق و اینترنت هم داخلش محسوب میشود.. و پول آب هم نمیگیرند.

گاهی افرادی هستند که اتاق اضافه در آپارتمان خود برای اجاره ی چند روزه دارند و آنها را اینجا اعلام می کنند: https://www.airbnb.com/?locale=en

سایت EPFL هم اینجا را معرفی میکند: http://logement.epfl.ch

این سایت هم اگر پیوسته دنبال کنید، حتما پیدا خواهید کرد:

http://fmel.ch/pages/fmel/index.php?liens=Actualit%E9&langue=en

این هم برای سایت UNIL است: http://www.unil.ch/sasc/page6173_en.html

14) وضعیت کاری و شغلی  یک دانشجو: 

اینجا کارهای کوچک زیاد میشود پیدا کرد، مثل تدریس کردن، کار در فروشگاه یا رستوران.. غیره... اما برای کارهایی که واقعا اجازه لازم است باید 6 ماه صبر کنید و بعد مشغول شوید.. برای دوره های مستر و دکترا که مشکل خاصی نیست چون به هر حال استادیار شدن جزو این دوره هاست.. معمولا دانشجویان خارجی به 15 ساعت کار در هفته مجاز هستند و ساعتی هم 20 فرانک دریافت میکنند.

اگر هم فرانسه بلد باشید، خیلی موفق تر خواهید بود.

توضیحات بیشتر سایت EPFL را اینجا بخوانید: http://sae.epfl.ch/working

سایت UNIL هم، ولی به فرانسه است:  http://www.unil.ch/sasc/page6174.html

کسانی که دکترا را در اینجا به پایان میرسانند، شش ماه فرصت دارند یا کار پیدا کنند یت برای پست دکترا اقدام کنند. اگر موفق شوند باید مدتی در آن کار بگذرانند ببینند خودشان و رئیسشان از کارشان راضی هست؟ آیا میتوانند قرارداد طولانی مدت ببندند؟ اگر همه ی سئوال ها از این قبیل حل شود و شرکت موافقت کند اعتبار شما را تایید کند، میشود ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کنید..

برای افرادی که مستر میخوانند، باید دوره های کارآموزیی را پشت سر بگذارد که در آن دوره حقوق هم دریافت خواهد کرد.. البته اکثرا در مستر استادیاری هم امکان دارد که حقوقی هم تعلق میگیرد. افرادی هم هستند که بعد از اتمام دوره ی دکترا برای کشور های دیگر اقدام میکنند.

15) ایرانیان بیشتر به چه رشته هایی مشغولند:

درصد خیلی زیادی از دانشجویان ایرانی در دانشگاه های فنی EPFL و ETHZ مشغول هستند، بیشتر هم در رشته های برق یا ارتباطات تحصیل میکنند.

16) زبان رشته ها:

زبان در دانشگاه های واقع در لوزان در دوره ی بچلور فرانسه، در مستر اکثرا انگلیسی و در دوره ی دکترا کاملا انگلیسی هست.. در شهرهای دیگه هم که آلمانی زبان یا ایتالیایی زبانند، در لیسانس با این زبان ها کار میکنند.. همچنین کلاس های زبان توسط دانشگاه در طول ترم برگزار میشود: http://langues.epfl.ch/page-35885-en.html

17) پیوسته خواندن: 

 بله امکان پیوسته خواندن از لیسانس تا دکترا یا از مستر تا دکترا وجود دارد.. اما میتوانید هم پیوسته نخوانید.

18) دریافت پاسپورت سوئیسی:

 برای پاسپورت سوئیسی بعد از 12 سال اقامت در اینجا میتوانید اقدام کنید، و اگر اقامت دانشجویی داشته باشید مشکل است اما غیره ممکن نیست.. برای افرادی که زیر 20 سال میرسند به اینجا، هر سال، 2 سال حساب میشود.

19) آب و هوای سوئیس:

آب و هوا در اینجا بیشتر از سال سرد است.. اما استثناهایی هم وجود دارد، برای مثال امسال پاییز ِ بسیار نرم و خوبی را داشتیم و اولیل زمستان هم هوا خیلی سرد نبود اما ماه آخر زمستان هوا بشدت سرد شد تا جایی که آبشارهای زیادی یخ زدند... شاید به طور کلی بتوانم بگویم که آب و هوای اینجا واقعا غیره قابل پیشبینی است.. معمولا در بهار و تابستان چند روز هوا بسیار گرم و شرجی است و بعد چند روز هوا بسیار بارانی و ابریست..

20) امنیت سوئیس:

سوئیس از امنیت بسیار بالایی برخوردار است، هرچند در قسمت های خارجی نشینش و شهرهای بزرگ خلاف بیشتر دیده میشود، اما واقعا نسبت به کشور های همسایه خیلی امن تر است.. مثلا در برن یا زوریخ یا ژنو دزدی، گاهی زورگیری و زد و خورد بیشتر دیده میشود تا در شهر ِ نقلی و کوچکی مثل لوزان.. اگر اینجا کیف پول شما یا دوربین شما گم شود، باید فاتحه اش را بخوانید، مگر استثناء... برای درخواست دوباره ی هر کارت گم شده هم معمولا یک جریمه ی 30 فرانکی باید بپردازید..

 

*اگر در لود شدن این سایت ها مشکل پیدا کردید یا فیلتر بودند، اینجا پیام بگذارید تا متنشان را کپی یا به ایمیل شما بفرستم. پیروز باشید