اولین قدم ها و احساس ها

نوشته شده در تایخ : 19.07.1388

فاصله ی خلاصه شده در 5 ساعت بلاخره به پایان رسید و هواپیما کم کم در فرودگاه ژنو به زمین می نشست. چقدر مناظر از اون بالا زیبا بود. بار اولم نبود که سوار هواپیما میشدم اما هیچ وقت مناظری به این زیبایی و زیادی ندیده بودم، (البته چرا، یه بار رفتیم جزیره ی خارک، از اون بالا دریا محشر بود، خیلی رویایی بود!)، همش سرسبزی، همش جنگل، همش طراوت، همش قشنگی. از همون اول فهمیدم پا در مکانی میزارم که به قول لرها،  خدا به ساکنانش گفته : "روله" ... منظور اینه که خدا خیلی بهشون عنایت داره که تو چنین مکانی با چنین آب و هوایی قرارشون داده!

 

من که تا 5 ساعت پیش داشتم از گرمای 35 تهران می پختم، الان خودم رو جم و جور میکردم، دمای هوا تقریبا  25^ بود، ابرا تو آسمون بودن و نم نم بارون هم احساس می شد.

پام به محوته ی فرودگاه که رسید گیج شده بودم، چشام خیلی این ور و اون ور می چرخید، به همه نگاه میکردم، (البته سعی میکردم تابلو بازی درنیارم) .. چقدر ادم اونجا بود، از همه رنگ از همه زبان، با لباسای جور وا جور و قیافه های جالب.. از سیاه سیاه بگیر تا قهوه ای و سبزه و گندمی و سفید.. از قد بلند تا متوسط و کوتوله.. از چشم و موی رنگ تیره تا رنگ روشن و الا آخر..

 

خلاصه، از جوه بقیه که دراومدم بیرون، رفتم دنبال چرخ که بارامون رو بزاریم توش و بریم،ِ اِ اِ.. چرخ ها هم پولی بود، باید توش 2 فرانک مینداختیم تا قوفلش باز بشه، اما بعدش دوباره پول رو بهمون برمیگردوند.. جالب بود!

کم کم خودمون رو پیدا کردیم و به طرف در خروجی که همه منتظره مسافراشون بودن راه افتادیم. مدونین چیه، همیشه هنگام ترک کردن و هنگام رسیدن دوباره به عزیزان، 2  حالت در اکثر افراد دیده میشه، یکی جاری شدن اشک و دیگری تکان دادن دست. مقابل درب خروجی این حالت در تمام افراد منتظر دیده میشد و از جمله م. و ز. که با لبخند هایی پر از شور و هیجان به ما با دست علامت  میدادند.

خلاصه این فصل 2 هفته ای به وصل انجامید.. بوسه ها بر گونه ها و دست ها در دست به طرف خونه ی جدیدمون راه افتادیم.

از ژنو تا "لوزان" تقریبا 50 دقیقه ای راه بود، توی جاده هم همون مناظره زیبا به چشم می خورد.... ز. کنار من و م. کنار مادر نشسته بودند و تعریف ها شروع شده بود، از خونه، از همسایه ها، از محله، از آب و هوا، از مردم، از سکوت، از سگ ها، از زبان و خلاصه از تجربیاتی که در طول این دو هفته کسب کرده بودند.

 الان به طوره دقیق یادم نیست اون موقع چه حسی داشتم ولی میدونم که خیلی گیج میزدم.. تولدی دیگر:  یه زندگی جدید، یه خونه ی جدید، یه شهر جدید، یه فرهنگ جدید، یه زبان جدید.. درست مثل بچه ی 1 ساله ای که میخواد همه چیز رو یاد بگیره و دو سه کلمه ای هم میتونه حرف بزنه..

اون روز برای من و مادر طولانی تر بود چون ساعت سوییس، 2 ساعت ونیم از ایران عقب تر بود. کم کم به شهر نزدیک شدیم و تونستم آدمای بیشتری تو خیابونا  ببینم.... نوع پوششون برام تعجبی نداشت چون این یکی رو دیگه باهاش آشنا بودم. خیابونا و نوع خطکشی جاده ها و رفت و امد ماشین ها خیلی جالب و منظم بود و همچنین سخت.

بلاخره دوره آخر هم زدیم.. در خیابان فلوریمان، یه آپارتمان  3 طبقه با 6 تا خانواده.. نمای بیرونی ساختمان قدیمی بود و بابا میگفت که حداقل 100 سال سن داره ولی از مقاومت زیادی برخورداره و البته  اکثرا ساختمان ها در این شهر قدیمی بودند.

بار ها رو بردیم بالا و م. و ز. در رو باز کردن و ما رو با خوشامدگویی به داخل راهنمایی کردند.. یک هال کوچک، یک سالن پذیرایی، یک آشپزخانه، 4 تا اتاق خواب و 2 توالت، قطعه های این خونه رو تشکیل میداد.

اونجا اولین کلماتی بود که از فرانسه زبان ها میشنیدم، پلیس هایی که مسافران رو راهنمایی میکردن یا افراد که با هم صحبت میکردن.. هیچی حالیم نمیشد، خیلی تند حرف میزدند، مطمءن بودم اگه یکیشون از من یه چیزی میپرسید، بد جوری به تته پته می افتادم.

همه چیز یه جوری بود، نمیدونستم کجا برم، تو خونه هنوز وسایل زیادی نبود، اتاق ها هم فعلا خالی بود ، چمدونم رو گذاشتم تو یکی از اتاق ها و بعد رفتم در پذیرایی.. میخواستم بالکن رو ببینم، در رو که باز کردم، وایییی، چقد قشنگ بود.. از روی بالکن می تونستیم دریاچه ی "لمان" رو ببینیم، دریاچه ای که در جنوب غربی سوییس قرار داشت و اونورش به یکی از شهرک های فرانسه به نام "اویان" ختم میشد.. فاصله ی ما از دریاچه زیاد بود و درختای زیادی جلوش رو گرفته بود و منظره رو زیبا تر میکرد.

 

اون شب مادر خیلی خسته بود و تا شام خوابش برد.. فکر کنم اون خیلی بیشتر از من گیج شده بود و نمی دونست کجاست.. البته باید بگم که قبول کردن اینکه ما الان کیلومتر ها از زادگاهمون دور بودیم سخت بود و زیاد قابل تصور نبود.

ز. و م. شام رو آماده کرده بودند و اونجوری که معلوم بود تو این 2 هفته از نظر آشپزی پیشرفت کرده بودن و بابا هم خیلی ازشون تعریف کرد. بعد هم مطابق عادت خوب همیشگی، بابا از من و مادر گزارش مختصری از سفرمون خواست.

شب چشمام رو که  می بستم،  تصور میکردم که در روزهای آتی، چه ماجراهایی در انتظارمون خواهد بود! امیدوار بودم که بتونم سختی هایی رو که در پیش دارم با تلاش خودم و توکل بر خدا از سر راهم کنار بزنم.. و این چنین هم شد!!!

/ 0 نظر / 4 بازدید